Referinţă: XSP5507011

Marca: Flortis

TRIFOI ALB PITIC - 500g Seminte Italia

Recenzie(i): 1

Varietate de trifoi alb pitic (Nano), produsa de Flortis, ideala pentru infiintarea peluzelor, avand o talie joasa, fiind trifoi alb selectionat numai din specii gazonabile. Referinta XSP5507011 Mod de ambalare: cutie de 500 grame Taxă T.V.A. 0%

Preț 62,00 lei
Mai multe
Ultimele produse in stoc

Referinţă: 5509040

Marca: Bulb Market

BUJOR FESTIVA MAXIMA - 1 rădăcină bujor

Recenzie(i): 0

Festiva Maxima este o varietate de Bujori (Paeonia) cu flori albe, cu centru rosiatic. Festiva Maxima este un bujor hibrid (incrucisare intre bujorul arbustiv si cel erbaceu).  Referinta 5509040 Mod de ambalare: pachet 1 rădăcină  Taxă T.V.A. 0%

Preț 24,00 lei
Mai multe
Stoc epuizat - Solicită informații
Toate cele mai bine vândute
  • Banner

  • Seminte germeni

ABU HASSAN - 5 bulbi lalele Olanda

4117
Rating 

Lalelele Abu Hassan fac parte din grupa Triumph si produc flori de culoare rosu intens cu margini galbene.

Referinta 4117

Mod de ambalare: pachet 5 bulbi

Taxă T.V.A. 0%

8,00 lei
Cantitate
Stoc epuizat - Solicită informații

 

Politică de securitate

 

Politica de livrare

 

Politica de returnare

Descriere

Bulbi de lalele Abu hassan - 5 bulbi

Lalelele Abu Hassan, un soi deosebit de elegant ce apartin grupei Triumph si produc flori de culoare rosu intens cu margini galbene. Talia lalelelor Abu Hassan este de 50 cm, inflorirea avand loc la sfarsitul lunii aprilie.

Bulbii de lalele Abu Hassan se recomanda a se planta la adancimi de 10-12 cm in sol, in zone insorite sau partial umbrite.

Dimensiunea bulbilor: 11/12 cm (circumferinta)

Tara de provenienta: Olanda

Mod de ambalare: 5 bulbi/pachet

Sfaturi privind cultivarea lalelelor

Din punct de vedere al modului de viata, laleaua face parte din familia geofitelor (plante care in conditii nefavorabile supravietuiesc in pamant prin organe subterane) si practic sunt perene.

Bulbii de lalele sunt bulbi de toamna, acestia pretandu-se a fi plantati in intervalul septembrie – noiembrie (cu conditia ca pamantul sa nu fie inghetat), inflorirea facandu-se, in functie de soiul ales in primavara. In Romania este recomandata plantarea lalelelor in luna Octombrie.

Laleaua se planteaza la o adancime de 10-12 cm in sol. La baza gropii de plantare, unde se aseaza bulbul, se recomanda presararea unui strat de 2-3 cm de pamant maruntit in care se fixeaza bulbii cu discul in jos. Se astupa apoi groapa.

Distantele intre bulbii de lalele in gradinile familiale se recomanda a fi undeva la 10-20 cm.

Atentie la rozatorii din pamant, acestia consumand cu placere bulbii de lalele. Este bine a se folosi cosuri speciale din lemn sau metal, pentru protejarea impotriva acestor rozatoare.

Ingrijirea lalelelor este relativ simpla. Ca principal lucru de tinut cont este faptul ca florile raman pe planta pe toata durata vietii lor. Este necesara ruperea acestora atunci cand incep sa se decoloreze sau cand raman larg deschise. Prin aceasta tehnica se anuleaza efectul inestetic si totodata se inlatura fructul in formare. Hrana asimilata de foliaj va fi astfel directionata catre bulbi, care vor avea astfel posibilitatea sa dea aceleasi flori frumoase in anii care urmeaza.

Asadar, cand s-au trecut florile, se rup cupele si se arunca la gunoi. Cand frunzele lalelelor se ingalbenesc este perioada in care bulbii trebuie scosi din pamant. Acestia se depoziteaza peste vara in spatii bine aerisite pentru a-i feri de tot felul de boli si mucegaiuri. Se recomanda replantarea acestora toamna, in alte locuri decat cele in care au fost initial si in alte tipuri de decoratiuni florale.

In locurile ramase libere, dupa scoaterea bulbilor de lalele din luna iunie, se pot planta rasaduri de flori anuale, ce pot asigura un aspect frumos al gradinii pe perioada de vara-toamna.

Sfaturi privind alegerea bulbilor de lalele

  • Foarte importanta este verificarea tesutului bulbilor; acesta trebuie sa fie dur la palpare, nu trebuie sa aiba pete moi sau mucegaite iar suprafata sa fie neteda.
  • Marimea conteaza! Asa ca la alegerea bulbilor de plantat este de preferat ca acestia sa fie cat mai mari, ceea ce va duce la o inflorire bogata, cu flori mari.
  • Bulbii trebuie verificati sa nu fie incoltiti.
Detalii produs
4117

Informații

Pachet
5 bulbi
Recenzii

Scrie-ti recenzia

SEMINTE DE TRIFOI ALB NANISSIMO - 450g

ABU HASSAN - 5 bulbi lalele Olanda

Lalelele Abu Hassan fac parte din grupa Triumph si produc flori de culoare rosu intens cu margini galbene.

Referinta 4117

Mod de ambalare: pachet 5 bulbi

Taxă T.V.A. 0%

Scrie-ti recenzia
16 alte produse din aceeași categorie:

Referinţă: 507500

Marca: Kiepenkerl

Bulbi de lalele Party Clown - 7 bulbi

Recenzie(i): 0

Lalelele Party Clown isi merita numele. Florile deosebite de culoare galben stralucitor cu insertii de rosu aprins cu margini zimtate vor atrage toate privrile facand din gradina dumneavoastra un festival al culorilor. Referinta 507500 Mod de ambalare: pachet 7 bulbi Taxă T.V.A. 0%

Preț 21,00 lei
Mai multe
Stoc epuizat - Solicită informații

Referinţă: 524700732

Marca: Kiepenkerl

Lalele Parade - 50 bulbi lalele rosii

Recenzie(i): 0

Lalelele Parade sunt un soi de lalele ce apartine grupei Darwin Hybrid, ale carui flori au culoarea rosu aprins, ce va vor insufletii gradina pana primavera tarziu. Referinta 524700732 Mod de ambalare: pachet 50 bulbi Taxă T.V.A. 0%

Preț 75,00 lei
Mai multe
Stoc epuizat - Solicită informații

Referinţă: 12027

Marca: Bulb Market

PURPLE PRINCE - 5 bulbi lalele Olanda

Recenzie(i): 0

Purple Prince este un soi de lalele din grupa Simple Early (simple, timpurii), cu flori de culoare violet intens, ideale pentru buchetele timpurii din primavara.  Referinta 12027 Mod de ambalare: pachet 5 bulbi Taxă T.V.A. 0%

Preț 14,00 lei
Mai multe
Stoc epuizat - Solicită informații